Adwokat rodzinny – czym się zajmuje?

Adwokat rodzinny – czym się zajmuje?

Rozwód, podział majątku, ustalenie kontaktów z dzieckiem, ograniczenie władzy rodzicielskiej, alimenty – to sprawy wymagające od adwokata nie tylko doskonałej znajomości prawa rodzinnego, ale również wyczucia i delikatności. W jakich sytuacjach wsparcie prawnika może się okazać przydatne?

Sprawy rozwodowe

Rozwód to jedna z najczęstszych spraw, z którymi zwracamy się do prawnika rodzinnego. Nawet jeżeli małżonkowie rozstają się w zgodzie i za porozumieniem stron, formalności, przez które trzeba przejść, generują dużo stresu. Niestety w większości przypadków partnerom trudno dojść do porozumienia, a wszystko za sprawą emocji, które komplikują cały proces. Adwokat rodzinny, który jest osobą postronną i obiektywną, może przygotować dla nas pozew z orzekaniem lub bez orzekania o winie i wyjaśnić, jakie konsekwencje będą miały obie opcje. Prawnik rodzinny może także reprezentować nas w sądzie, co dla wielu osób bywa dużym odciążeniem. Znajomość prawa rodzinnego przydaje się także podczas przygotowania wniosków dowodowych oraz negocjacji z małżonkiem. Te ostatnie mogą generować różnego typu konflikty, a prawnik rodzinny staje się niejako buforem, co znacznie ułatwia rozmowy.

Ustalanie wysokości alimentów

Prawo rodzinne i jego przepisy muszą oczywiście zabezpieczyć interesy dzieci, których sytuacja materialna nie powinna ulec pogorszeniu w wyniku rozwodu rodziców. Wiele osób nie wie, a w jaki sposób obliczyć wysokość alimentów. Z jednej strony warto pamiętać o tym, że są to pieniądze, które powinny pokrywać koszty utrzymania, wyżywienia i ubrań dla dziecka oraz jego potrzeby edukacyjne i kulturalne. Z drugiej strony wysokość alimentów nie może przekraczać możliwości zarobkowych rodzica. Dojście do porozumienia w tym zakresie bywa trudne, jednak adwokat rodzinny może rozwiać wątpliwości stron.

Sprawy o władzę rodzicielską

Procesy związane z ustalaniem władzy rodzicielskiej i kontaktu z dzieckiem bywają skomplikowane. To delikatna materia, w której najważniejsze jest dobro dziecka, które ma prawo do kontaktu z obojgiem rodziców. Niekiedy jest on niesłusznie ograniczany. Po drugiej stronie mamy z kolei sytuacje, w których dla dobra osoby małoletniej należy ograniczyć widzenia, np. z przemocowym rodzicem. Prawo rodzinne przewiduje także instytucję pozbawienia władzy rodzicielskiej, jeśli jest ona rażąco nadużywana lub zaniedbywana. Gdy dochodzi do tego typu sytuacji – byli partnerzy rzadko są w stanie dojść do konsensusu. Adwokat rodzinny może poprowadzić sprawę o ograniczenie, pozbawienie lub przywrócenie władzy rodzicielskiej. Warto pamiętać, że nie oznacza to automatycznie ograniczenia kontaktów rodzica z dzieckiem. Z usług prawnika rodzinnego można skorzystać także w przypadku tworzenia planu wychowawczego, który przedstawimy w sądzie.

Podział majątku

To jedna z drażliwych kwestii dotycząca rozwodu, jednak konieczna do przeprowadzenia. Podział majątku może nastąpić w sposób polubowny, bez angażowania sądu. Jest to możliwe, gdy obie strony samodzielnie lub z pomocą prawnika rodzinnego wypracowują konkretne rozwiązanie. Jeśli jest to niemożliwe, małżonkowie mogą wystąpić na drogę sądową.
Źródło informacji: https://adwokat-chojaczyk.pl/artykuly/sprawy-rodzinne

[ratemypost]