Dobry adwokat? Jak znaleźć i wybrać odpowiedniego prawnika?

Dobry adwokat? Jak znaleźć i wybrać odpowiedniego prawnika?

Kim jest dobry adwokat? Jakie cechy powinien posiadać dobry prawnik, aby skutecznie i efektywnie reprezentować swoich klientów?

Dobry adwokat to nie tylko osoba, która rozwiązuje nasze sprawy prawne. Przede wszystkim powinien być człowiekiem godnym zaufania, który będzie nas słuchał i doradzał w każdej sytuacji. Poniżej prezentujemy kilka rad dotyczących poszukiwania odpowiedniego adwokata dla nas.

Jak znaleźć dobrego adwokata?

Jest to częste pytanie, ale niełatwe w odpowiedzi. Większość ludzi uważa, że ma już dobrego prawnika, ponieważ poleciła im go rodzina lub przyjaciele. Powinniśmy być jednak ostrożni przy podejmowaniu tej decyzji o współpracy z nowym prawnikiem. Jeśli nasza sprawa jest zbyt skomplikowana lub jeśli po prostu chcemy mieć pewność, że nasza sprawa pójdzie po naszej myśli, to najlepszym wyborem będzie wybór adwokata, który ma już duże doświadczenie w tego typu sprawach.

Wybór adwokata nie jest tak prosty jak wybór lekarza czy dentysty. W przeciwieństwie do lekarzy, którzy specjalizują się w jednej dziedzinie medycyny, prawnicy mogą skupić się na wielu różnych dziedzinach. Adwokaci rodzinni zajmują się wszystkimi sprawami rodzinnymi w tym rozwodami czy opieką nad dziećmi. Prawnicy biznesowi mogą pomóc w sporach kontraktowych, problemach z własnością intelektualną lub kwestiach prawa pracy.

Przy wyborze dobrego prawnika, bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jakiego rodzaju usług potrzebujemy. Musimy pamiętać, że specjalizacje adwokatów są różne. Niektórzy adwokaci specjalizują się w obronie karnej, inni mogą być specjalistami w sporach biznesowych. Trudno oczekiwać, aby adwokat prawa pracy odpowiednio zajął się naszą sprawą rozwodową.

Wybieramy dobrego adwokata samodzielnie – na co zwrócić uwagę?

Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci wybrać odpowiednika adwokata.

1. Znajdź adwokata, który posiada specjalizację w Twojej sprawie

Nie wybieraj pierwszego lepszego adwokata, którego specjalizacje i doświadczanie różni się od typu Twojej sprawy. Na przykład, nie zatrudniaj adwokata karnego do reprezentowania Cię w sprawie rozwodowej lub alimentów.

2. Zatrudnij adwokata, który ma takie same cele jak Ty

W trakcie pierwszych rozmów z adwokatem, przedstaw jasno swoje oczekiwania i cele. Adwokat, który przedstawi Ci jasny plan działania w Twojej sprawie, zdecydowanie lepiej poradzi sobie z jego realizacją niż ten, który takiego planu nie ma.

3. Sprawdź opinie adwokata w Internecie

Opinie odnośnie konkretnego adwokata znajdziesz często na jego stronie www – pamiętaj jednak, że na te opinie adwokat ma bezpośredni wpływ i sam je tak naprawdę dobiera, trudno je po prostu zweryfikować. Dlatego warto dodatkowo poznać opinie na zewnętrznych stronach. Takie niezależne opinie znajdziesz chociażby na naszym portalu ZaufanyAdwokat.pl – jeżeli znasz personalia konkretnego adwokata, możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki, aby go odszukać i poczytać o nim opinie.

4. Dobry kontakt z adwokatem to podstawa

Czy adwokat nagminnie nie odbiera od Ciebie telefonów? Na maile odpisuje z kilkudniowym opóźnieniem? Może to oznaczać, że adwokat nie traktuję Twojej sprawy poważnie lub jest przeciążony obecną pracą. Utrudniony kontakt jeszcze na etapie nawiązywania współpracy powinien wzbudzić w nas zaniepokojenie i warto wtedy przemyśleć, czy tego typu obsługa naszej sprawy będzie dla nas zadowalająca.

5. Doświadczenie i lata pracy w zawodzie adwokata

Dłuższy staż pracy w zawodzie adwokata to większe doświadczenie, a to jest bezcenne w każdym fachu. Adwokat mający ponad 10 lat doświadczenia prowadził zdecydowanie więcej spraw niż adwokat dopiero zaczynający swoją praktykę. Adwokata z takim stażem mało sytuacji zaskoczy, a co za tym idzie, będzie wiedział jak się w nich odpowiednio i skutecznie zachować.

Weryfikacja adwokata – zadaj sobie kluczowe pytania!

Wybierając samodzielnie adwokata warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Na każdym etapie wyboru – od pierwszego kontaktu czy negocjacji wynagrodzenia – słuszną strategią może okazać się postawienie sobie następujących pytań:


  • Czy adwokat wygrał już wcześniej sprawy podobne do Twojej?
  • Ile lat doświadczenia zawodowego ma adwokat?
  • Czy adwokat szybko odpowiada na Twoje pytania i telefony?
  • Czy sprawdziłeś opinie o adwokacie w Internecie?
  • Czy masz wiedzą o wynagrodzeniu adwokata?
  • Czy czujesz sympatię do adwokata i łatwo Ci się z nim rozmawia?
  • Czy byłeś z adwokatem w sądzie i potrafił on zdobyć szacunek i zaufanie sędziów?
  • Czy ważne jest, aby adwokat pochodził z Twojego miasta?

  • Odpowiedź sobie na powyższe pytania oraz dodatkowo zrób odpowiedni „wywiad” na temat konkretnego adwokata, a wybór odpowiedniego będzie o wiele prostszy niż Ci się wydaje 🙂

    [ratemypost]