Myśląc o pożyczce online, zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób instytucje pozabankowe weryfikują tożsamość swoich klientów. Kiedyś jednym z wymogów otrzymania pożyczki było przesłanie skanu dowodu osobistego, co budziło wątpliwości wielu klientów. Część z nich wolała wybrać się do siedziby firmy pożyczkowej, niż skorzystać z pożyczki online. Jak aktualnie wygląda proces weryfikacji tożsamości osoby wnioskującej o pożyczkę przez Internet?
Jakie aktualnie występują sposoby weryfikacji tożsamości osoby wnioskującej o pożyczkę online?
Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z internetowej oferty instytucji pozabankowej, niewątpliwie zastanawiasz się, jak przebiega proces weryfikacji tożsamości klienta oraz podpisania umowy. Sięgając pamięcią kilka lat wstecz, aby zweryfikować tożsamość, wymagane było wysłanie do siedziby firmy zeskanowanego dowodu osobistego. Natomiast w przypadku wymogu podpisania umowy, konieczne było podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera. Teraz, aby jak najbardziej przyspieszyć i zoptymalizować proces identyfikacji klienta stosowane są dwa rodzaje weryfikacji tożsamości.
Pierwszy z nich, to przelew weryfikacyjny, który polega na wykonaniu transakcji z konta klienta na konto bankowe instytucji pożyczkowej. Na ogół opiewa na niewielką kwotę wynoszącą jeden złoty lub dziesięć groszy. Dzięki tej transakcji potwierdzimy prawdziwość podanych przez nas we wniosku informacji. Na przelewie bankowym widnieje nasze imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.
Najnowszym sposobem potwierdzenia tożsamości klientów są aplikacje do weryfikacji tożsamości. Działają na zasadzie „screen scrapingu”, czyli pobrania obrazu zawierającego konkretne informacje personalne i finansowe. Jak się to odbywa? Klient starający się o pożyczkę otrzymuje od firmy pożyczkowej aktywny link, przez który loguje się do swojego rachunku bankowego. Tam aplikacja wykonuje „zdjęcia” niezbędnych do identyfikacji informacji tj. imienia i nazwiska, adresu zamieszkania oraz potrzebnych informacji finansowych. Zapewne wiele osób będzie się obawiało tego typu wglądu instytucji pozabankowych i samej aplikacji w nasz rachunek. Metoda ta jest jednak całkowicie bezpieczna i nie ma dostępu i możliwości dokonać żadnych operacji na naszym rachunku.
W jakim celu weryfikuje się tożsamość klientów?
Instytucje pozabankowe wykorzystują rachunki bankowe klientów do potwierdzenia prawdziwości przekazanych przez nich danych personalnych. Bez weryfikacji istnieje zagrożenie, że osoby postronne wykorzystają informacje na nasz temat do zaciągnięcia pożyczki przez Internet. W dobie Internetu wprawni oszuści potrafią skompletować nasze dane na podstawie pozostawianych przez nas śladów w sieci. Innym mniej skomplikowanym i bardziej prawdopodobnym procesem wykorzystania naszej tożsamości i zaciągnięcia pożyczki jest kradzież naszych dokumentów. Jeśli zatem nie chcesz zostać ofiarą oszustów, powinieneś chronić swoje dane osobowe i nie zostawiać na nieznanych stronach internetowych danych personalnych. Aby uniknąć wyłudzenia tożsamości, zawsze sprawdzaj, czy witryna internetowa, na której wpisujesz swoje imię, nazwisko i adres posiada certyfikat SSL, czyli szyfrowane połączenie z Internetem. O posiadaniu protokołu SSL świadczy symbol kłódki znajdujący się na początku paska adresu strony www.
chyba BIK przede wszystkim sprawdzają