O zakazie konkurencji słychać dużo w środowiskach korporacyjnych i nie tylko. A czym tak właściwie on jest? Przede wszystkim jest to zobowiązanie pracownika wobec pracodawcy, według którego nie będzie on podejmował żadnej działalności konkurencyjnej w stosunku do niego. Oprócz tego zakaz konkurencji może wystąpić pomiędzy członkami spółki, bądź w rozmowach biznesowych. Można powiedzieć, że jest to dosyć ograniczające dla osoby, która zobowiązuje się do podpisania takiej umowy. Ważnym jest, aby szczegóły umowy były odpowiednio uregulowane, aby zapisać tam wszelkie niezbędne warunki, by później nie wyniknęły z tego niejasności i nieprzyjemności. Zwykle polega to na tym, że pracownik nie może podjąć się działalności u konkurencji, ani nie może rozpocząć własnej działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy.
Zakaz konkurencji – co może zawierać?
Ważnym jest, aby wszelkie zapiski w zakazie konkurencji były jasne i nie prowadziły do późniejszych konfliktów. Przede wszystkim powinien on sprecyzować działalność, której strona podpisująca nie może się podjąć. Najważniejszym jest, aby określić czas, w którym będzie to trwało, jeśli tak się nie stanie, umowa staje się unieważniona i nie ma żadnego znaczenia, wobec czego pracownik może się podjąć działalności konkurencyjnej. Pracodawca powinien określić kwotę odszkodowania, do której się zobowiązuje. Nie może ona wynosić mniej niż 25% wynagrodzenia, które pracownik osiąga w momencie zakończenia współpracy z pracodawcą. W przypadku gdy pracodawca nie wypłaci zobowiązania, umowa również staje się nieważna.
Czy pracownik musi podpisać umowę o zakazie konkurencji?
Co powszechnie wiadomo, podpisanie umowy o zakazie konkurencji jest dla pracownika pewnego rodzaju ograniczeniem. Zapewnione jest odszkodowanie, jednak nie zawsze rekompensuje ono brak możliwości prowadzenia działalności konkurencyjnej. Ważnym jest, że pracownik nie ma obowiązku podpisania owej umowy bądź też klauzuli, niestety często odmówienie kończy się jednak zakończeniem współpracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Czasem lepszym pomysłem niż odmówienie staje się negocjowanie odpowiadających warunków umowy. Dzięki temu uzyskać można znacznie lepsze warunki takie jak większe odszkodowanie lub zmienienie tego, co pracownikowi nie odpowiada. W takiej sytuacji najlepszym pomysłem jest udanie się do kancelarii prawnej w celu zrozumienia całej umowy, bądź ustalenia jakie warunki będą odpowiednie. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystko przebiegnie poprawnie.
Skutki złamania zakazu konkurencji
Jak wiadomo, złamanie zakazu konkurencji ma negatywne skutki, jednak pomimo tej powszechnej wiedzy, niektórym wciąż zdarza się go łamać. Jakie można wtedy ponieść konsekwencje? Są one przede wszystkim zapisane w umowie i to od tego zależy, z czym możesz się zmierzyć. Właśnie z tego powodu tak istotnym jest, aby dokładnie zapoznać się z tym, co zostało zapisane w umowie. Przy umowie o pracę wiąże się to przede wszystkim z obciążeniem finansowym, które musi zostać zapłacone. Zwykle mowa tu o kwocie, która jest trzykrotnością pensji. Poza tym dochodzi jeszcze zwolnienie dyscyplinarne, co może sprawić, że nie osoba łamiąca zakaz konkurencji nie będzie atrakcyjna dla potencjalnych pracodawców, gdyż wiąże się to z brakiem zaufania.