Ile zarabia prawnik? Sprawdź średnie zarobki adwokatów

Ile zarabia prawnik? Sprawdź średnie zarobki adwokatów

Zarobki, to temat budzący wiele emocji, szczególnie w przypadku niektórych grup zawodowych. Zastanawiając się ile zarabia prawnik, większość z nas wyobraża sobie wręcz bajońskie kwoty. Tymczasem prawda jak zwykle leży po środku, a zarobki prawników są bardzo zróżnicowane. Poniżej przedstawiamy szerszą analizę tego tematu.

Prawnik – czyli właściwie kto?

Prawnik, to bardzo szeroka kategoria i wbrew powszechnemu przekonaniu, prawnikami nie są tylko adwokaci czy sędziowie. Prawnikami jest już bowiem absolwent studiów magisterskich o kierunku prawo. Uzyskanie tego tytułu upoważnia do udzielania porad prawnych oraz sporządzania projektów pism czy umów. Niemniej jednak, taka osoba nie może podpisać się pod dokumentem własnym nazwiskiem ani nie ma prawa do reprezentowania klienta w sądzie. Tego typu praca jako prawnik jest zatem dość okrojona.

Ile zarabia prawnik bez aplikacji?

To zależy od miejsca pracy. Poza prowadzeniem własnej działalności i udzielaniem porad prawnych, prawnik może odnaleźć się w strukturze korporacyjnej. Wówczas w zależności od branży i własnych umiejętności, może liczyć na naprawdę dobre wynagrodzenie. Samo udzielanie porad prawnych, to stosunkowo mało opłacalne zajęcie.

Czym jest aplikacja prawnicza i jak ją uzyskać?

Ukończenia studiów daje możliwość podejścia do egzaminu wstępnego na wybraną aplikację, np. adwokacką. Aby zostać adwokatem należy ukończyć aplikację oraz zdać egzamin końcowy. W praktyce oznacza to trwającą trzy lata naukę oraz praktyki w kancelarii adwokackiej. Zarobki po prawie, tuż po ukończeniu studiów i rozpoczęciu aplikacji, nie są zbyt wysokie, a niekiedy zdaży się nawet, że praktykant nie otrzymuje w ogóle wynagrodzenia. Dopiero ukończenia aplikacji i zdanie egzaminu, pozwala w pełni wkroczyć na rynek pracy, na własnych zasadach.

Adwokat – na czym polega jego praca?

Praca adwokata polega na obronie interesów jego klientów, poprzez działania podejmowane w granicach obowiązującego prawa. Adwokat jako zawód jest uregulowany we właściwej ustawie, co wiąże się zarówno z przywilejami, jak i pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim, adwokat nie może świadczyć pracy w ramach klasycznego stosunku pracy, wynikającego z treści przepisów Kodeksu Pracy. W skrócie – adwokat nie może pracować na etacie. Oznacza to, że zawód adwokata wiąże się z brakiem gwarantowanego i stałego wynagrodzenia. To ile zarabia adwokat, zależy tak naprawdę w dużej mierze od jego umiejętności merytorycznych oraz interpersonalnych.


Dodatkowo na zarobki adwokata mają wpływ takie czynniki, jak:

  • staż pracy,
  • wykształcenie w rozumieniu ukończonej uczelni bądź dodatkowych, pokrewnych kierunków studiów,
  • obszar działania kancelarii – im większe miasto, tym większa szansa na lepsze zarobki,
  • konkurencja na danym obszarze.

  • Ile zarabia adwokat z Warszawy?

    Zawód adwokata polega na świadczeniu usług dla społeczeństwa, a zatem to od stopnia zamożności klientów zależą zarobki adwokata. Ile więc przykładowo zarabia adwokat w Warszawie? W stolicy zarobki te mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, natomiast w mniejszych miejscowościach może być to zarobek rządu zaledwie 3000 – 4000 zł miesięcznie. Dla porównania, zarobki prawników bez aplikacji w dużych i dobrze prosperujących korporacjach, mieszczą się w widełkach 9000 – 13 000 zł brutto.

    Wynagrodzenie adwokata przydzielonego z urzędu

    Wynagrodzenie prawnika jest zatem jak widać bardzo zróżnicowane. Trudno tu mówić o konkretnych średnich stawkach, ponieważ każdy adwokat ustala indywidualnie warunki współpracy z klientem. Praca adwokata zobowiązuje do dyskrecji, także w kwestii rozliczeń finansowych.

    Inaczej wygląda sytuacja w przypadku tzw. urzędówek, czyli spraw, które są adwokatom przydzielane z urzędu przez właściwy sąd. Tu stawki są prostsze do oszacowanie, ponieważ ich granice wyznacza ustawa. Jednak ostateczną decyzję, co do kwoty, jaką otrzyma adwokat, zależy od decyzji sędziego prowadzącego daną sprawę.

    Taka praktyka ma zapewnić wszystkim obywatelom, szczególnie tym najuboższym, możliwość skorzystania z profesjonalnej reprezentacji przed sądem. Wówczas zarobki adwokata są relatywnie niskie w stosunku do pracy, jaką musi włożyć w obronę praw takiego klienta. Raczej nie możliwości utrzymania siebie i kancelarii z samych urzędówek.

    Zarobki prawnika w korporacji

    Zawód adwokata może być wykonywany w ramach tzw. korporacji prawniczej. W praktyce oznacza to po prostu wspólne wykonywanie zawodu przez kilku adwokatów, niekiedy także we współpracy z radcami prawnymi. Wówczas zarobki adwokata mogą być dość wysokie i wynosić nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie, ponieważ klientami tego typu korporacji są zazwyczaj duże przedsiębiorstwa. Korporacje tego typu prowadzą zazwyczaj wielowątkowe sprawy z zakresu prawa gospodarczego lub zajmują się bieżącą obsługą prawną danego przedsiębiorcy. Wynagrodzenie prawnika jest w takim przypadku uzależnione od ilości oraz ważności powierzonych zadań, a także odpowiedzialności, jaka wiąże się z ich wykonywaniem.

    Na marginesie warto wspomnieć, że zarobki adwokata zazwyczaj nie są tak wysokie, jak pokazują to popularne seriale telewizyjne 🙂

    [ratemypost]