Kiedy sąd może nie udzielić rozwodu?

Kiedy sąd może nie udzielić rozwodu?

Wydawać by się mogło, że kiedy dwoje dorosłych ludzi podejmuje decyzję o rozwodzie, powinni oni mieć pełne prawo do decydowania na ten temat. Okazuje się jednak, że istnieją sytuacje, kiedy sąd może nie udzielić rozwodu. Jeśli planujesz rozwód, koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem!

Czy sąd może odmówić rozwodu?

W pierwszej kolejności postarajmy się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy sąd rzeczywiście może odmówić rozwodu. Jak się okazuje, jest to możliwe. Warto wiedzieć, że – aby sąd miał podstawy do tego, aby orzec rozwód – musi nastąpić trwały i nieodwracalny rozpad pożycia małżeńskiego. Istnieją jednak tzw. negatywne przesłanki rozwodowe, czyli sytuacje, w których sąd nie zdecyduje się na podjęcie decyzji o udzieleniu parze rozwodu.

Dobro małoletnich dzieci

Pierwszą z takich sytuacji jest przypadek, w którym przeszkodą w udzieleniu rozwodu jest dobro małoletnich dzieci. Jeżeli sąd uzna, że rozwód może w negatywny sposób odbić się na dzieciach do 18 roku życia, może nie udzielić rozwodu. Oczywiście im młodsze są dzieci, tym trudniej może być uzyskać rozwód. Jeśli dziecko ma dopiero rok, potrzebuje obojga rodziców w większym stopniu, niż na przykład siedemnastolatek.

Niezgodność z zasadami współżycia społecznego

Kolejna sytuacja to niezgodność z zasadami współżycia społecznego. Tutaj sprawa nieco się komplikuje, ponieważ chodzi tutaj przede wszystkim o niepisane zasady dotyczące tego, w jaki sposób należy postępować, aby działać moralnie i etycznie. Celem sądu jest ochrona małżonka przed rażącą krzywdą – na przykład wtedy, gdy powód w jasny sposób chce postąpić niemoralnie wobec drugiej strony. Przykładem może być sytuacja, gdy jeden z małżonków cierpi na nieuleczalną chorobę i z tego powodu druga osoba chce się rozwieść. Nie ma tutaj wątpliwości, że złożenie pozwu o rozwód nie jest tutaj etyczne i moralne – tym bardziej uwzględniając słowa przysięgi małżeńskiej.

Pozew o rozwód złożony przez małżonka, który ponosi całą winę

Trzecia sytuacja, w której sąd może odmówić rozwodu, ma miejsce wtedy, kiedy rozwodu żąda małżonek, który jest wyłącznie winny rozpadu pożycia małżeńskiego. Zasada jest taka, że małżonek, który jest winny, nie może żądać rozwodu – chyba, że druga osoba wyrazi na to pełną zgodę i również nie będzie chciała kontynuować małżeństwa. Tutaj jednak sprawa również jest nieco skomplikowana, ponieważ sąd może udzielić rozwodu również wtedy, gdy strona niewinna się na niego nie zgadza – pod warunkiem, że odmowa zgody jest niezgodna z zasadami współżycia małżeńskiego, na przykład wynika z zemsty.

Kiedy sąd może nie udzielić rozwodu – podsumowanie

Choć istnieją sytuacje, w którym sąd może odmówić udzielenia rozwodu, warto mieć świadomość, że pozew o rozwód można składać wielokrotnie. Jeśli zależy Ci na jak najszybszym uzyskaniu rozwodu, koniecznie skorzystaj z pomocy prawnej. Doświadczony prawnik w Wolsztynie https://slupinska.eu/adwokat-wolsztyn/ z pewnością wesprze Cię w Twojej sprawie o rozwód. Biorąc pod uwagę, że rozwód jest bardzo emocjonującym przeżyciem, nie warto składać pozwu samodzielnie – lepiej postawić na profesjonalne wsparcie.

[ratemypost]