Życie bywa pełne niespodzianek – niekoniecznie tych miłych. Czasem musimy stawić czoła problemom natury prywatnej lub zawodowej i sięgnąć przy tej okazji po fachową poradę. Na szczęście żyjemy w czasach, w których korzystanie z pomocy prawnej jest coraz popularniejsze i łatwo dostępne. Ilu Polaków korzysta z takich usług? Kiedy warto skorzystać z porady adwokata? Ile to kosztuje?
Polacy powoli, ale systematycznie przekonują się do usług prawniczych
Jak informuje portal prawo.pl, w 2020 roku do korzystania z porad prawnych przyznało się zaledwie 18,2% Polaków. Nie jest to może wynik imponujący, ale widać niewielką zmianę w nastawieniu do tego typu usług. Dla porównania w 2010 roku odsetek ten wynosił zaledwie 14%. Co ciekawe jako najczęstszą przyczynę niekorzystania z porad prawnych rodacy wskazują brak takiej potrzeby. Jeśli już decydujemy się na pomoc, chętnie korzystamy z prawników rekomendowanych przez znajomych – 37% wskazań, rzadziej przez rodzinę – 10% odpowiedzi.
W jakich sprawach możemy liczyć na pomoc adwokata?
Lista zagadnień, w których adwokat może nam pomóc, jest bardzo długa, dlatego przytoczymy tylko kilka przykładowych. Profesjonalny pełnomocnik pomoże w sprawach takich jak rozwód, postępowanie spadkowe, spory pracownicze, analiza umowy kredytowej, czy dochodzenie wypłaty ubezpieczenia od Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Oczywiście waga poszczególnych spraw bywa różna. Możemy skorzystać z jednorazowej porady np. analizy umowy z deweloperem, jak również być zaangażowani w rozwód trwający latami, gdzie w grę wchodzą dodatkowo kwestie praw opieki nad dziećmi, podział majątku czy ustalenie winy.
Rozwód nie bez powodu jest uważany za jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu, które wiąże się z dużym stresem. Każdego roku w Polsce dochodzi do zakończenia ok. 65 tys. małżeństw, a biorąc pod uwagę, że niektóre sprawy trwają dłużej niż rok, ilość postępowań w toku jest znacznie wyższa.
Drugim z problemów prawnych, w przypadku którego adwokat może okazać się nieoceniony, jest postępowanie spadkowe. Śmierć to zawsze wielka tragedia, więc samodzielne przeprowadzenie postępowania spadkowego może być zbyt dużym obciążeniem dla rodziny zmarłego. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, tylko w 2020 r. w Polsce zmarło blisko 480 tys. osób. Ile z nich nie pozostawiło testamentu, który pozwala na sprawne przekazanie majątku? Tego dokładnie nie wiadomo, ale pewien trop daje badanie UNICEF, z którego wynika jasno, że Polacy bardzo rzadko sporządzają testament. Dyspozycję na wypadek śmierci spisuje zaledwie 13% osób. Nietrudno więc wyobrazić sobie, że w wielu rodzinach pogrzeb jednego z jej członków rozpoczyna tak naprawdę spór i walkę o część należnego im ich zdaniem majątku. Zapobiec konfliktom może postępowanie spadkowe z udziałem adwokata, który wyjaśni sporne kwestie i pomoże w przeprowadzeniu całego procesu tak, aby interesy wszystkich stron były chronione.
Już te dwa przykłady pokazują, że w praktyce postępowań sądowych bardzo często możemy spotkać się ze sprawami złożonymi i czasochłonnymi. W przypadku rozwodu, jeśli małżonkowie mają dzieci i wspólny majątek, złożenie pozwu do sądu rozpoczyna tak naprawdę wielomiesięczną batalię, z której nikt nie wyjdzie bez uszczerbku.
Tak samo skomplikowana może okazać się sprawa spadkowa. Już samo ustalenie wartości masy spadkowej może być nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli zmarła osoba była majętna – posiadała nie tylko domy i samochody, ale również udziały w różnych firmach czy nieruchomość za granicą. Jeśli dodamy do tego, że spadkodawca miał dzieci z różnych związków, cały proces stwierdzenia nabycia i podziału spadku może się jeszcze wydłużyć. Nie możemy również zapomnieć o tak ważnej kwestii, jak prawo do odrzucenia spadku w przypadku, gdy zmarły zamiast majątku pozostawił po sobie jedynie długi.
Nie mając wiedzy i doświadczenia w takich sprawach, nie warto pozostawać biernym i zdawać się jedynie na decyzję sądu, gdyż przyjęcie spadku wprost w takim przypadku oznacza kłopoty. Należy zatem zadbać o to, aby zapewnić sobie pomoc profesjonalnego pełnomocnika, który zadba o nasze interesy, będzie służył poradą i przede wszystkim pozostanie z dala od emocji, które rzadko bywają dobrym doradcą.
W tym miejscu dochodzimy do sedna, czyli do wyboru adwokata, który będzie reprezentował nasze interesy.
Taka osoba nie tylko napisze w naszym imieniu stosowne pisma procesowe, ale również będzie przy nas w trakcie każdej rozprawy. Biorąc pod uwagę stres towarzyszący np. rozpadowi małżeństwa, takie wsparcie jest nieocenione.
Decydując się na pomoc adwokata mamy dwa wyjścia:
1. Wystąpić o obrońcę z urzędu.
2. Skorzystać z usług prawnika na własną rękę.
Zacznijmy od wariantu pierwszego, który jest darmowy.
Komu przysługuje obrońca z urzędu?
Prawo jasno określa, że z pomocy obrońcy z urzędu ma prawo skorzystać każda osoba fizyczna. Musi ona jednak złożyć oświadczenie, z którego będzie jasno wynikać, że nie stać jej na opłacenie obrońcy z własnych dochodów, jeśli ma nie narażać przy tym siebie i swojej rodziny na uszczerbek finansowy. Stosowny wniosek wraz z dokumentami, które mogą potwierdzić naszą trudną sytuacją finansową (np. PIT za rok poprzedni), należy złożyć w sądzie, w którym ma się toczyć postępowanie. Co istotne samo złożenie wniosku jest bezpłatne. Teraz nie pozostaje nic innego jak czekać. Sąd może przychylić się do naszej prośby albo odmówić przyznania obrońcy z urzędu.
Wówczas pozostaje nam ścieżka numer dwa, czyli opłacenie adwokata ze środków własnych. I tu pojawia się miejsce na tytułową pożyczkę.
Zdaniem eksperta hapipozyczki mając zabezpieczone pieniądze na wynagrodzenie, możemy niezwłocznie skorzystać z usług wybranej osoby np. poleconej nam przez znajomego jako doskonałego specjalistę w dziedzinie.
Ile zatem pożyczyć np. na sprawę rozwodową?
Odpowiedź na to pytanie jest trudna i zależy od co najmniej kilku czynników.
Po pierwsze koszty profesjonalnej pomocy prawnej zależą od stopnia skomplikowania sprawy. Wpływ na stawkę ma również miejsce, w którym toczą się rozprawy. W dużych miastach ceny usług prawniczych są zdecydowanie wyższe. Na jeszcze wyższe wydatki trzeba przygotować się, gdy w grę wchodzą np. dojazdy do innego miasta. Jeśli na każdą z rozpraw musimy udać się razem z naszym pełnomocnikiem w podróż np. pociągiem, łączne koszty dodatkowo wzrosną.
Dlatego szacując budżet lepiej przyjąć nieco wyższą kwotę i taką też pożyczyć. Pożyczka pozabankowa w hapipozyczki ma ten duży plus, że jej spłatę możemy rozpocząć dopiero dwa miesiące po zaciągnięciu.
Pozwala to na opłacenie najpilniejszych wydatków, a jednocześnie przygotowanie się do spłaty comiesięcznych rat.
Ile kosztuje reprezentowanie naszych interesów przed sądem?
Jak wspomnieliśmy powyżej sprawy, z którymi zgłaszamy się do prawnika, bywają różne. Jednorazowa konsultacja to koszt rzędu 150-200 zł. Nieco więcej zapłacimy za sporządzenie pisma procesowego. Nie ulega jednak wątpliwości, że do najdroższych usług należy reprezentowanie w postępowaniach sądowych. Dzieje się tak, ponieważ w tym wypadku konieczne staje się odbycie kilku wizyt na sali sądowej, niezależnie od składania pism, odwołań oraz licznych konsultacji. Każda z tych czynności to kolejny koszt. Jeśli więc podsumujemy wszystkie wydatki, okaże się, że sprawa taka jak np. rozwód może nas kosztować kilka tysięcy złotych.
Są to jednak koszty, które bez wątpienia należy ponieść, jeśli chcemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby dane postępowanie zakończyło się pomyślnie.
Szczegółowy wykaz opłat minimalnych za czynności radców prawnych znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Warto się z nim zapoznać, aby mieć ogólną orientację w wynagrodzeniach, ale jednocześnie należy traktować wymienione w nim stawki jako punkt odniesienia, a nie pewnik.
Podsumowując
Zdaniem eksperta hapipozyczki pożyczka pozabankowa na pokrycie kosztów pracy adwokata powinna być traktowana jako pewnego rodzaju inwestycja. Nie posiadając wiedzy prawniczej nie jesteśmy w stanie odpowiednio reprezentować się przed sądem, a tym samym dociekać sprawiedliwości. Koszty usług prawniczych często są niewspółmiernie niskie do korzyści, jakie możemy odnieść.
Sprawy o podział majątku czy to w przypadku rozwodu, czy otrzymania spadku mogą mieć istotny wpływ na naszą sytuację materialną. Rozwód czy śmierć bliskiej osoby to zawsze trudne doświadczenie, ale świadomość, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby pomimo to zadbać o swoje interesy, jest bezcenna.
Materiał został przygotowany we współpracy z IPF Polska Sp. z o.o.
Czasem niestety trzeba brać pożyczkę na usługi prawne – nie są to tanie usługi niestety.