Obsługa prawna przedsiębiorców – na czym polega?

Obsługa prawna przedsiębiorców – na czym polega?

Prowadzenie działalności gospodarczej, bez względu na jej skalę, wiąże się z wieloma wyzwaniami. Nie chodzi wyłącznie o te stricte związane z branżą, w której oferuje się usługi lub produkty. Po drodze pojawia się też wiele problemów i wątpliwości natury prawnej. To powód, dla którego obsługa prawna firm cieszy się coraz większym powodzeniem. Zobacz, na czym polega i kto może z niej skorzystać.

Obsługa prawna firm – co to jest?

Obsługa prawna firm to rozwiązanie, które polega najczęściej na podjęciu stałej współpracy pomiędzy kancelarią a przedsiębiorstwem. Dzięki temu firma w każdej sytuacji, która budzi wątpliwości prawne, może zasięgnąć porady lub uzyskać konkretną pomoc.

Kompleksowa obsługa prawna dla firm jest oferowana przede wszystkim przez kancelarie, które specjalizują się w obsłudze klientów prowadzących działalność gospodarczą. Świadczenie tej usługi wymaga zrozumienia potrzeb klientów biznesowych, które różnią się od oczekiwań osób prywatnych – wyjaśnia ekspert Kancelarii MKKL.

Jakie firmy powinny się zdecydować na kompleksową pomoc prawną?

Obsługa prawna firm jest, wbrew obiegowej opinii, przeznaczona nie tylko dla największych graczy na rynku. Wręcz przeciwnie. Duże korporacje mają zazwyczaj własne, bardzo rozbudowane działy prawne. Z kancelariami, które zapewniają usługi dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta, współpracują przede wszystkim przedsiębiorcy z sektora MŚP. Pomocy, której może udzielić kancelaria prawna, oczekują m.in. firmy z branż takich jak:

  • farmacja i ochrona zdrowia,
  • szeroko pojęty przemysł,
  • IT,
  • TSL, czyli transport, spedycja i logistyka,
  • marketing,
  • budownictwo,
  • nieruchomości,
  • dydaktyka,
  • energetyka

  • ... i wiele innych. Ponieważ zakres obsługi prawnej jest dostosowany do specyfiki działania poszczególnych klientów, do prawników mogą się zgłaszać firmy o różnej formie prawnej działalności, począwszy od spółek prawa handlowego, aż po spółki cywilne, a nawet firmy prowadzone w ramach JDG.

    Co obejmuje obsługa prawna firm?

    Zakres usług oferowanych przez podmioty takie jak kancelaria radców prawnych jest zróżnicowany i szeroki. W zakresie obsługi mogą się znaleźć m.in.:

  • porady prawne udzielane na bieżąco, jak również w sytuacjach, gdy jest prowadzona kontrola czy postępowanie sądowe,
  • reprezentowanie klienta w postępowaniach sądowych, a także przed innymi urzędami, instytucjami, a nawet w kontaktach z innymi przedsiębiorcami przez prawnika - np. w sprawach cywilnych, postępowaniach administracyjnych czy gospodarczych,
  • przygotowanie projektów umów – zarówno dla pracowników (co może się przydać szczególnie przy tworzeniu nietypowego stanowiska o specyficznych wymaganiach), jak i dla kontrahentów,
  • doradztwo prawne oraz doradztwo podatkowe – np. w kontekście optymalizacji podatków czy wdrożenie korzystniejszych rozwiązań finansowych,
  • wsparcie przy windykacji należności od klientów i kontrahentów – obecność prawników może zwiększyć skuteczność odzyskiwania należnych środków,
  • bieżącą obsługę zamówień publicznych – jeśli firma przystępuje do przetargów dla instytucji publicznych, musi zadbać o pełną poprawność składanej dokumentacji. W innym przypadku może się narazić na utratę intratnego kontraktu.

  • Zakres usług jest zatem szeroki, a udzielana pomoc prawna pozwala spokojniej prowadzić działalność gospodarczą – bez obaw o popełnienie błędu, który może narażać na ryzyko poważnych strat finansowych czy wizerunkowych.

    Jak wybrać kancelarię, która zajmie się obsługą prawną?

    Doradztwo prawne w zakresie spraw pracowniczych, ubezpieczeń społecznych, przetargów czy spraw zakresu prawa handlowego należy powierzyć w ręce wyspecjalizowanej kancelarii. Istotne jest, aby usługi te realizowali prawnicy, którzy działają głównie na rynku korporacyjnym.

    Warto też przyjrzeć się modelowi rozliczania współpracy w ramach obsługi prawnej – w zależności od sytuacji może to być zryczałtowana miesięczna opłata, jak i określona stawka godzinowa czy szczegółowe rozliczenie każdej wykonanej usługi. Tę kwestię warto omówić przed podjęciem współpracy.

    Reasumując, korzystanie z prawnej obsługi firmy zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia działalności i pomaga zoptymalizować jej koszty. Warto więc rozważyć sięgnięcie po takie usługi.

    [ratemypost]