Jak samemu napisać pozew o rozwód? Na co uważać?

Jak samemu napisać pozew o rozwód? Na co uważać?

Już od pewnego czasu nosisz się z zamiarem złożenia pozwu rozwodowego, jednak dopiero teraz udało Ci się podjąć ostateczną decyzję? Zastanawiasz się, jak napisać pozew rozwodowy, aby całe postępowanie przebiegło sprawnie? Dowiedz się, jak go napisać i na co uważać przy jego tworzeniu.

Jak napisać pozew rozwodowy?

Samodzielne przygotowanie pozwu rozwodowego jest trudnym zadaniem – w szczególności dla osób, które robią to po raz pierwszy (czyli zapewne dla większości). Należy bowiem mieć na uwadze nie tylko liczne kwestie formalne, lecz także to, że sam rozwód budzi sporo skrajnych emocji, co dodatkowo może utrudniać stworzenie obiektywnego opisu całej sytuacji.

Przede wszystkim warto pamiętać o wymogach formalnych. Pozew powinien być złożony w dwóch egzemplarzach. Dodatkowo należy uiścić opłatę w wysokości 600 zł. Opcjonalnie można również złożyć pozew o alimenty. Jego bezpłatny wzór znajdziesz pod tym linkiem: https://slupinska.eu/blog/jak-napisac-pozew-o-alimenty-bezplatny-wzor-2022-r/

Jakie informacje musi zawierać pozew rozwodowy?

  • dane osoby, która składa pozew,
  • dane osoby, przeciwko której pozew jest skierowany, czyli pozwanego,
  • data i miejsce zawarcia związku małżeńskiego,
  • informacja o tym, kiedy (orientacyjnie) nastąpił rozpad więzi małżeńskiej,
  • wszelkie przydatne informacje o dodatkowych okolicznościach, które mogą być istotne dla postępowania – w tym miejscu warto pokrótce opisać, co jest przyczyną rozwodu,
  • czytelny podpis.

W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie należy również wskazać, który z małżonków ponosi winę za rozpad więzi małżeńskiej i co jest tego powodem.

W sytuacji, gdy małżonkowie mieli dzieci, pozew rozwodowy powinien uwzględniać również następujące informacje:

  • liczbę dzieci,
  • w jakim są wieku,
  • kto będzie sprawował opiekę nad nieletnimi dziećmi.


Można również podać informację o proponowanej wysokości alimentów.

Pozew rozwodowy – na co uważać?

Osoby, które decydują się na samodzielne przygotowanie pozwu rozwodowego, powinny uważać na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby pozew był przygotowany w sposób poprawny. Chodzi tutaj również o poprawność językową, brak błędów w treści pozwu itp. W razie wątpliwości warto zdecydować się na korektę językową.

Istotne jest również to, aby pozew opisywał sytuację w sposób możliwie jak najbardziej obiektywny. Należy unikać opisywania zbędnych detali czy szczegółów, które z perspektywy sądu nie mają dużego znaczenia. O wielu rzeczach będzie można wspomnieć w czasie rozprawy. Pozew ma stanowić ogólną informację dla sądu, która będzie podstawą do całego postępowania.

Jak napisać pozew rozwodowy – podsumowanie

Wiesz już, jak napisać pozew rozwodowy, ale jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, więcej wskazówek znajdziesz tutaj: https://slupinska.eu/blog/pozew-rozwodowy-pozew-o-rozwod-wskazowki-i-wzory/

Jak widać, samodzielne przygotowanie pozwu rozwodowego nie jest proste. Oprócz kwestii formalnych należy także zwrócić uwagę na treść postu, ponieważ to na jej podstawie sąd w pierwszej kolejności będzie wyrabiał sobie opinię o całej sytuacji, o tym, kto ponosi ewentualną winę za rozpad więzi małżeńskiej, a w końcu o tym, czy pozew ten jest zasadny. Warto więc rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, zwracając się do kancelarii, która ma duże doświadczenie w sprawach rozwodowych. Pozwoli to nie tylko na usprawnienie całego postępowania, lecz także na uniknięcie stresu – zarówno w trakcie składania pozwu rozwodowego, jak i podczas rozpraw.

[ratemypost]